“Wdzięczność jest pamięcią serca” – wesprzyjmy ks. Piotra Pawlukiewicza w chorobie Parkinsona.

Powołanie do służby kapłańskiej nie jet łatwą drogą. Jest pełne trudów, zasadzek, niebezpieczeństw, niezrozumienia i samotności. Wszyscy potrzebujemy wsparcia drugiego człowieka, także księża, którzy to nieustannie dźwigają nas w drodze do Pana. Ksiądz Piotr Pawlukiewicz pomógł wielu ludziom. Wszyscy, którzy dorastaliśmy słuchając Jego nauczania jesteśmy w pewnym sensie Jego duchowymi dziećmi. Nadszedł więc czas, aby odwdzięczyć się za otrzymane od Niego dobro. Za głoszenie Słowa Bożego, które prowadziło do naszego nawrócenia, za doświadczanie Bożego miłosierdzia w Sakramencie Pojednania i za przynoszenie nam Żywego Chrystusa w Eucharystii. 

Pierwszy raz konferencje ks. Piotra Pawlukiewicza usłyszałam na rekolekcjach oazowych. Od tamtej pory zaczęła się moja historia z jego naukami i homiliami. Szczególnie mocno zapamiętałam konferencje pt. „Sex poezja czy rzemiosło?” Razem z mężem (wówczas narzeczonym) słuchałam jej oraz innych i staraliśmy się wprowadzać to w nasze życiem i w nasz związek. Niezwykle ważne było wówczas dla mnie usłyszeć, że ten trud, ta walka o czystość przedmałżeńską jest trudna, ale też normalna i warto ją podjąć. Wiele historii, porównań i przykładów pamiętam do dzisiaj. Obecnie jestem szczęśliwą żoną i mamą, kobietą, której marzenia nieustannie się spełniają. Słuchając dzisiaj Jego nauk odkrywam, jak wiele w nich prawdy, utwierdzam się w moich wnioskach i przemyśleniach, które rodzą się w moim sercu patrząc na współczesny świat.

Dlatego też, kiedy usłyszałam, o chorobie księdza Piotra od razu wiedziałam, że muszę pomóc tak jak mogę. Wspieranie Go to dla mnie swego rodzaju spłacanie długu wdzięczności nie tylko wobec Księdza, którego znam jedynie z internetowych nagrań, ale także wobec Boga. Jestem wdzięczna Panu, za tego kapłana, za jego prace, i za to, że w odpowiednim momencie mojego życia, kiedy szukałam odpowiedzi na wiele pytań, udzielił mi ich m.in. w osobie księdza Piotra Pawlukiewicza.

Ksiądz Piotr jest chory na Parkinsona. Każdemu zna nas, kojarzy się ona ze św. Janem Pawłem II. Jego zmagania z chorobą oraz pełne pokory i wytrwałości wypełnianie swojego powołania, któremu towarzyszyło poważne cierpienie i ból zapisało się w sercach i umysłach całego świata. Właśnie wtedy, gdy był taki pogarbiony, schorowany ludzie najbardziej  szanowali i słuchali Ojca Świętego. Pokazał jak należy przyjmować cierpienie. Nie da się przejść życia i dojść do nieba bez dźwigania swojego krzyża. Wymownym obrazem tego było zdjęcie Papieża, który podczas swojej ostatniej Drogi Krzyżowej w wilki Piątek 2005 roku przytulał się do Chrystusowego krzyża.  W cierpieniu, które nas dotyka chodzi o to, by przytulić się do krzyża Zbawiciela. Dzisiaj kolejnym takim przykładem jest ksiądz Pawlukiewicz. Mimo trudności i niedostatku nadal zachwyca i słychać w Jego słowach pokój i radość.

Legendarny kaznodzieja.

Ks. Piotr Pawlukiewicz, doktor teologii pastoralnej to charyzmatyczny kapłan, którego homilie podczas Mszy Świętych ściągały tłumy wiernych. Przez wiele lat posługiwał w kościele św. Anny w Warszawie. Był bardzo aktywny wśród studentów. Homilie ks. Piotra cieszą się  popularnością po dziś dzień i nie tracą na aktualności, ponieważ o sprawach wiary i moralności mówi w sposób prosty, trafiający do ludzkiego serca. Głosił  liczne rekolekcje, również radiowe. Jest autorem takich książek jak:

 1. Kazania radiowe 1992 – 2002
 2. Kazania radiowe 2003-2009  
 3. Bóg dobry aż tak? O Bożym miłosierdziu myśli kilka.
 4. Porozmawiajmy spokojnie o tych sprawach
 5. Porozmawiajmy spokojnie o… księżach
 6. Porozmawiajmy spokojnie o… starości
 7. Z młodzieżą spokojnie o… wolności
 8. Po co bierzmowanie?
 9. Z rodzicami spokojnie o młodzieży. Z młodzieżą spokojnie o rodzicach
 10. Aleksander Fedorowicz. Po prostu ksiądz
 11. Rozważanie Drogi Krzyżowej. Trzy homilie na uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego
 12. Dzieciom o sakramencie pojednania.
 13. Dzieciom o mszy świętej.

Fenomen księdza Pawlukiewicza polega na tym, że współpracuje z Duchem Świętym, ma z Nim stałe łącze i niestrudzenie głosi Słowo Boże, do czego został powołany przez Pana. Potrafi przemawiać w sposób, który trafia do ludzkich serc. Stanowisko Kościoła w różnych kwestiach wiary i moralności przedstawia w lekki sposób, który nie powoduje buntu w słuchaczach, ale daje do myślenia, motywuje do zmiany postępowania. Ukazuje inną perspektywę rzeczywistości wiary i codziennego życia. Głębię filozoficzno – teologiczną potrafi przekazać w prosty i zrozumiały sposób zwykłemu człowiekowi. Otrzymał niezwykły dar, który wykorzystuje w pełni i z pokorą wypełnia Bożą wolę. Pomaga nam zwykłym świeckim ludziom borykającym się z różnymi trudami życia codziennego spojrzeć na naszą rzeczywistość  oczami Stwórcy.

Ogromną popularność przysporzyła mu audycja “Katechizm Poręczny” nadawana od 2000 roku do 2012 roku w nieistniejącym już Radio „Józef”. Odpowiadał w niej na listy i pytania słuchaczy dotyczące wiary, duchowości, formacji chrześcijańskiej. Sukces tego programu spowodowany był  tym,  że ks. Piotr nie bał się odpowiadać słuchaczom na wszystkie pytania, szczególnie, te które przez wielu były uważane, za tematy tabu.

Już wtedy zmagał się z chorobą Parkinsona. O samej chorobie sporo artykułów można znaleźć  w Internecie. Należy jednak zaznaczyć, że jej przyczyny nie są znane, a chorzy na nią potrzebują farmakoterapii oraz rehabilitacji. Jak dobrze wiemy, nie wszystko w naszym państwie jest refundowane i nie koniecznie w takim stopniu jak dana osoba tego potrzebuje. Od kilku lat choroba przybrała na sile, co można zauważyć w przygarbionej sylwetce oraz usłyszeć w jego głosie. Osoby będące blisko ks. Piotra pragną, aby mógł prowadzić, na ile pozwoli mu zdrowie, działalność duszpasterską oraz spotykał się ze słuchaczami.

Jak możemy pomóc?

Dlatego też szczególnie wszystkie duchowe dzieci ks. Piotra Pawlukiewicza zachęcam do Jego wsparcia nie tylko modlitwą, ale również pomocą materialną. Możemy to zrobić w bardzo prosty sposób. Towarzystwa Biznesowe  22 czerwca 2018 roku zorganizowały Dzień Skupienia w warszawskim Teatrze Oratorium. Główną częścią była konferencja ks. Piotra Pawlukiewicza. Organizatorzy postanowili udostępnić nagranie z tego spotkania za opłatą. Jest to taka cegiełka na wsparcie ks. Piotra. Można je pobrać na stronie: http://www.dzienskupienia.pl/. już za 1 złoty, 19 zł, 49 zł oraz 100 zł. Warto wesprzeć akcję, bo liczy się każda złotówka, szczególnie ta dana od serca. Ja już kupiłam nagranie i mam nadzieję, że będą kolejne takie cegiełki, którymi będę mogła wspierać tego zacnego kapłana.

Zachęcam także do rozpowszechniania tej formy wsparcia dla Księdza Piotra. Ma ona wymiar nie tylko finansowy, ale również wymiar duchowy. Za każdą ofiarowaną złotówką kryje się dobre serce ofiarodawcy, który choćby w tak drobnym geście okazuje swoje wsparcie i wdzięczność za wieloletnią posługę tego wyjątkowego Kapłana. Niewątpliwie wielu z nas wychowało się na kazaniach, konferencjach i rekolekcjach ks. Piotra Pawlukiewicza. Jesteśmy, więc Jego duchowymi dziećmi, dlatego tym bardziej powinniśmy wedle możliwości włączyć się do tej inicjatywy. Myślę, że każdego stać przynajmniej na jedną złotówkę, a jak wiadomo każda jest tak samo cenna, bo dana ze szczerego, kochającego serca.

Tych, co znają nie trzeba zachęcać. Zaś tym, którzy nie mieli okazji poznać polecam z całego serca odkrywać mądrość i miłość Boga w słowach księdza Piotra. Zachęcam każdego, kto lubi słuchać mądrych ludzi, nie mądrzących się, lecz mówiących to, co na dnie serca każdego człowieka leży gdzieś głęboko przygniecione i mało odważne by się zbudzić. Ksiądz Pawlukiewicz mówi prosto jak jest i jak być powinno. Podczas tych rekolekcji poruszył tematy:

 • Cierpliwość Matki Bożej jako wzór znoszenia monotonii codzienności
 • Jak czekać i czy warto czekać?
 • Czy można czegoś nie mieć i być szczęśliwym?
 • Uznanie planu boskiego działania – czy stać nas na to?

 

I nie zapominajmy o modlitwie za księdza Piotra. Można dołączyć również do akcji modlitewnej na Facebooku tutaj.

 

 

 

14 response to "“Wdzięczność jest pamięcią serca” – wesprzyjmy ks. Piotra Pawlukiewicza w chorobie Parkinsona."

 1. By: Joanna Posted: 12 sierpnia 2018

  Bardzo cenię Ks.Piotra Pawlukiewicza i chętnie wesprę tę akcję.

 2. By: Dariusz i Maria Posted: 13 sierpnia 2018

  Z radością wesprzemy tą akcję – regularnie słuchaliśmy katechizmu poręcznego, sami zadawaliśmy pytania. W wielu sprawach słowa księdza były dla nas drogowskazem.

 3. By: JEWojcik Posted: 13 sierpnia 2018

  Dziękuję za głębokie nauki tak potrzebne dziś każdemu, dołączam Ks.Piotra do Kapłanów, za których się codziennie modlę. Pozdrawiam

 4. By: Beata Posted: 13 sierpnia 2018

  Niesamowity kapłan .Dla mnie konferencje ksiedza Pawlukiewicza są bezcenne.

 5. By: Izabela Posted: 14 sierpnia 2018

  Z czystym sercem i wielką wdzięcznością przychylam się do tego, co jest tutaj napisane. Ksiądz Pawlukiewicz to oddany sługa boży, który powinien być wzorem dla innych księży. Gdy słucham Jego słów – serce moje wypełnia się optymizmem i nadzieją, że warto być dobrym człowiekiem podążającym na Słowem Bożym i że to jest tak naprawdę sens mojego życia . Z miłością do księdza Piotra i modlitwą o Jego zdrowie ❤️

 6. By: sira Posted: 17 sierpnia 2018

  Wspaniały kapłan,tyle dobrego zrobił

 7. By: Katarzyna z Ukrainy Posted: 18 sierpnia 2018

  Ukraina. З радістю слухаю проповіді о. П. Павлюкевича, які переповненні Божою наукою та любовю. Шкода, що немає перекладу на укр. мову для людей, які не розуміють польської мови. Памятаю отче про Вас в молитві, нехай Бог дає Вам сили до подальшого служіння на Славу Божу.

 8. By: wiesia Posted: 19 sierpnia 2018

  uwielbiam sluchac kazań ks.Piotra za to że w sposób prosty potrafi dotrzeć niemalże do każdego. Na jego kazaniach człowiek nigdy się nie nudził. Wręcz przeciwnie…był zaskoczony że czas tak szybko minął

 9. By: aneta dela Posted: 20 sierpnia 2018

  Ksiądz od wielu lat jest moim mentorem, jego kazania to niebywała głębia, wielka mądrość i znajomość ludzkiej psychiki. Niech Bóg ma go w swojej opiece.

  • By: Sabina Posted: 9 września 2018

   Ksieże Piotrze Jezus jest z Tobą pamietam o Tobie w modlitwie, dziękuje za słowa, które poruszają. Dużo zdrowia, Blogoslawienstwa Bożego, Darów Ducha Świetego obyś zawsze trwał przy Jezusie. Życzę Ci Świętości. Sabina Stasińska

 10. By: Bozena S. Posted: 29 maja 2019

  Wspaniały Ksiądz Piękne Kazania.Słuchałam Księdza Kazań osobiście w Chicago. Bog Zapłać.Mam ogromną prośbe, nasz syn żeni się. Jakiś czas temu słyszałam piękny wiersz, czy wspomnienia o dobrym starym małżeństwie, jak to powinno wyglądać. To było takie piękne, pouczajace ,prawdziwe a nie mogę tego znależć w sieci, a chciała bym aby to przeczytano młodej parze podczas uroczystości weselnej. Proszę mi to przesłac. Bog zapłać

  • By: splotagape Posted: 30 maja 2019

   Witam. Bardzo się ciesze, że ceni sobie Pani osobę Ks. Piotra. Ja niestety nie posiadam bezpośredniego kontaktu z Księdzem i nie jestem wstanie pomóc w kwestii tego wiersza. Pozdrawiam.

 11. By: Rozalia Posted: 2 czerwca 2019

  Również wspieram Ks. Piotra. Znam Księdza tylko z internetu i telewizji, nie wiedziałam, że choruje. Ten przystojny i tak mądry kapłan zmienił się fizycznie, ale duch i humor ten sam.. Życzę zdrowia, serdecznie pozdrawiam i będę pamiętała w modlitwie.

 12. By: wspólnota W Misji Posted: 8 września 2019

  Pamiętamy Ks.Piotra z rekolekcji, które dla nas wygłosił w Bardzie.Spotkaliśmy się też kiedy studiował w Rzymie.Pięknie śpiewa i mówi.Za dar obecności dziękujemy iwspieramy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *