Czy na prawdę wiesz, co się dzieje podczas Mszy Świętej?

Czy na prawdę wiesz, co dzieje się podczas Eucharystii? Czy zdajesz sobie sprawę czego jesteś świadkiem? Czy wiesz w czym uczestniczysz? Czy masz świadomość ile łask wówczas możesz otrzymać? Czy rozumiesz, co tak naprawdę oznaczają wszystkie gesty, symbole, słowa wypowiadane w czasie sprawowania Mszy Świętej?

Może chodzisz na niedzielną Eucharystię z tradycji, przyzwyczajenia, bo tak trzeba. Może starasz się, ale nie rozumiesz. Może nikt nigdy ci nie wytłumaczył w prosty sposób, o co tutaj w ogóle chodzi. Może wydaje ci się, że wiesz, bo jesteś po teologii, jesteś wieloletnim oazowiczem, należysz do służby Liturgicznej Ołtarza od dziecka.

Ja też do dzisiaj myślałam, że wiem, że rozumiem. W końcu wyrosłam w Oazie, kocham piękno Liturgii. Wiem, że Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego. Mam świadomość, że podczas przeistoczenia stoję faktycznie na Golgocie pod krzyżem, na którym umiera mój Jezus. Sama mogłabym tłumaczyć co i jak, a do tego jeszcze mogłabym opowiedzieć historię rozwoju Liturgii Eucharystycznej. W końcu studiowałam historię Kościoła, a pracę magisterską pisałam właśnie o krzyżu na seminarium z historii liturgii.

Jednak dopiero teraz, kiedy wysłuchałam dwie homilie mistagogiczne ks. Dominika Chmielewskiego SDB – Jak duchowo przeżyć Eucharystię, wygłoszoną na Exodusie Młodych, moje serca na nowo zapałało miłością. Zawsze staram się jak mogę najpiękniej uczestniczyć w Mszy Świętej. Nie jest to łatwe, przy dwóch żywiołowych chłopcach, którzy jeszcze są zbyt mali, by zrozumieć jej piękno, ale staram się. Teraz, wiem wreszcie jak tą wiedzę, połączyć z moimi trudami dnia codziennego i jak na prawdę żyć Eucharystią. Wszystko rozgrywa się w moim sercu. To moje serce, ma trwać przy Nim, ma Go pragnąć, ma Mu ofiarować siebie. Właśnie ten mój trud mogę złożyć razem z Nim na ołtarzu.

Zachęcam cię do wysłuchania obu części i pokochania Eucharystii. Zauważ, że ksiądz Dominik mówi prosto z serca, bez żadnej kartki. On dzieli się tym, czego ma łaskę doświadczać każdego dnia, przynosząc ludziom Żywego Chrystusa. Tak powinna wyglądać każda katecheza. Ile nieszczęść i błędów można by uniknąć tylko z czerpania łask, jakie Bóg daje nam w każdej Mszy Świętej.

Chcę trwać przy Jezusie, tak jak On trwa przy mnie. I Tego życzę Tobie, byś po wysłuchaniu słów ks. Dominika, zapragnął nieustannie żyć Eucharystią, byś się w niej rozkochał, byś swoje serce zjednoczył z Jezusem, byś chronił się w Jego ranach, w Jego krwi i razem z Nim zmartwychwstał do nowego życia. Niech ta najbliższa niedzielna Eucharystia będzie tą pierwszą prawdziwie świadomie przeżytą w zjednoczeniu z Cierpiącą i Zmartwychwstałą Miłością.

Ks. Dominik Chmielewski SDB – Jak duchowo przeżyć Eucharystię? Cz. 1.

Ks Dominik Chmielewski SDB – Jak duchowo przeżyć Eucharystię? Cz. 2

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.